ZKLIDNĚNÍ/ZASTAVENÍ MYŠLENEK neboli přesunutí se z hlavy do těla

Před přečtením tohoto článku doporučuji článek Pozorování myšlenek, díky kterému si uvědomíte, jak se Vaše myšlenky nekontrolovaně objevují a zase mizí, skáčou jedna přes druhou a ubírají nám tak pozornost i energii.

Ve chvíli, kdy jsme opravdu schopni naše myšlenky zklidnit, ztišit, případně na pár vteřin úplně zastavit, poznáme naprosto nový stav bytí, při kterém najednou vidíme věci naprosto jasně. Napadají nás nová řešení a to překvapivě rychle a bez zaváhání a to právě díky tomu, že již máme své myšlenky pod kontrolou a máme tak větší prostor a kapacitu na soustředění se na to, co zrovna děláme, tedy na přítomný okamžik a všechno s ním souvisejícím.

JAK TEDY NA TO?

KROK 1: Začněte tím, že se pohodlně usadíte a začnete pozorovat běh svých myšlenek. Staňte se pozorovatelem, uvědomte si kolik myšlenek v hlavě máte a co dělají.

KROK 2: Pokuste se zaměřit na jednu myšlenku a udržet jí co nejdéle, aniž by jí překryla myšlenka jiná.. Po chvilce si uvědomíte, že jí opravdu překryla jiná, aniž by jste si toho vlastně všimli a tak se pokuste zaměřit se a udržet znovu co nejdéle myšlenku novou. Opakujte pořád dokola, dokud nepocítíte, že už začínáte být schopni jednu myšlenku opravdu udržet delší dobu a uvědomit si chvíli, kdy se před ní začne drát myšlenka jiná. To může ale trvat několik dní, pokud budete trénovat pravidelně, takže to nevzdávejte předčasně.

Navíc díky rozšířené kapacitě pro vnímání toho, co se právě děje si můžeme všimnout i detailů, kterých jsme si nikdy předtím nevšimli a které nám pomůžou situaci lépe pochopit nebo snadněji vyřešit. Více o tomto tématu v článku Všímavost neboli mindfullness.

Pokud se vám to takto nedaří, můžete si pomoci tím, že se budete soustředit na to, co se děje při vašem nádechu a výdechu, tedy např. že se při nádechu zvedá hruď a při výdechu klesá nebo jak vstupuje při nádechu chladný vzduch do těla nosními dírkami a naopak při výdechu vystupuje teplejší z těla ven.

Je možné použít i další techniky jako např. počítání dechu.

Tato technika spočívá v tom, že počítáme tak, že nádech je 1, výdech 2, další nádech 3, další výdech 4 a to až do desíti nebo ještě lépe např. do 5ti nebo 7mi, poté začneme počítat znovu od jedné, což může být ještě složitější, ale zajistí to, že rozhodně nebudete počítat automaticky. 🙂.

Fígl je v tom, že vlastně dokážeme automaticky počítat a myslet i na něco jiného a pokud se přistihnete, že po desítce nezačnete znovu od jedničky, je to právě to automatické jednání, při kterém nám pořád běží myšlenky v hlavě.

PŘÍKLAD: zvolilI jsme si např. číslo 7. Tedy začneme počítat takto: nádech 1, výdech 2, nádech 3, výdech 4, nádech 5, výdech 6, nádech 7, výdech 1, nádech 2, výdech 3 atp.

Trénink je nejlepší provádět jednou ráno a jednou večer po dobu jednoho týdne. Každý den si přidávejte jednu minutu, po kterou budete cvičení provádět. Měli byste dosáhnout alespoň deseti minut, během kterých od pozorování toku myšlenek neodbočíte. Pokud vám nebude pro toto cvičení stačit týden, klidně si jej prodlužte, ale měli byste dosáhnout těchto výsledků.