Jak ovlivňuje strava naše myšlení.
Napadlo vás někdy, že to, co jíte ovlivňuje i vaše myšlení a funkce mozku? Možná budete překvapeni tím, co se dozvíte v tomto článku, možná už většinu z toho víte, tak už zbývá jen opravdu se snažit podle toho jíst. 😊
Pokud chcete mít všechny pojednání na jednom místě a načerpat další inspiraci, připojte se k téhle skupině www.facebook.com/groups/1078092206785035.
Kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny
Obecně se udává, že by naše strava měla obsahovat zhruba 20% kyselinotvorných a 80% zásadotvorných, bohužel ve skutečnosti se většina lidí stravuje přesně obráceně, pokud vůbec má přísun alespoň 20% zásadotvorných potravin (viz. přiložený obrázek).
„Pro správnou funkci těla je zapotřebí mírné zásaditosti, aby se mohlo co nejlépe zbavovat veškerých odpadních látek. Docílíme tím i posílení psychiky a duševní harmonie.“
Pokud si nejste jisti tím, jak na tom jste, kupte si tzv. lakmusové papírky na měření pH z moči, které by se mělo pohybovat max. do 6 pH, ideálně nižší.
K překyselení organismu přispívá i přejídání, konzumace jídla ve večerních hodinách, hltání, tedy nedostatečné žvýkání, stres, strach, naše celkové emoční nastavení (více v článku na www.schamanka.cz/mysleni-a-emocni-stav/) a v neposlední řadě nedostatek pohybu a spánku (součást psychohygieny na www.schamanka.cz/psychohygiena/) a hluboké dýchání (www.schamanka.cz/blog/hluboky-dech/).
V poslední době se také začíná hovořit o vlivu střevního biomu na vznik depresí. Jídelní návyky mají zásadní vliv na utváření tzv. enterotypu (více viz. internet).
Pro správné fungování psychiky náš mozek potřebuje stabilní hladinu glukózy v krvi, kterou zajistí strava bohatá na obiloviny a pečivo (pozor na alergeny a intolerance!!), luštěniny, brambory a samozřejmě zelenina! 😊
Snížená hladina cukru v krvi způsobuje sníženou výkonnost, únavu, zhoršenou koncentraci, nervozitu, podrážděnost, zhoršení nálady a chuti na sladké, jejíž konzumace má vliv na ještě větší snížení cukru v krvi.
Hlavními stavebními prvky mozku a nervových buněk jsou esenciální mastné kyseliny, které jsou obsažené v ořechách a semenech (pro získání prospěšných látek je potřeba před konzumací namočit!!), v mořských rybách a rostlinných olejích.
Dále jsou velmi potřebné i aminokyseliny, které mají přímý vliv na vznik hormonů regulující psychiku a jsou obsažené v luštěninách, vejcích, rybách, drůbeži a libovém mase.
V neposlední řadě je potřeba dostatečný příjem tekutin. Voda tvoří asi 80% mozku a je zásadním prvkem pro jeho správné fungování. Už jen mírnou dehydratací často vzniká podrážděnost, neklid, slabost, psychická nepohoda a také únava. Tedy pokud se cítíte unavení, vypijte dostatečné množství vody a pokud budete i nadále unavení, potřebujete si odpočinout a běžte si lehnout. Obojím pomůžete svému mozku i celému tělu.