Placebo vs. nocebo efekt
Pro to, abychom byli schopní přitahovat si do života to, co si přejeme, je samozřejmě potřeba, abychom na to měli energii. A to jak mentální, tak i fyzickou. Rčení „ve zdravém těle, zdravý duch“ je to, o čem budu v tomhle článku pojednávat.
A co to vlastně znamená „ve zdravém těle, zdravý duch“?
Opět tu hrají roli dva aspekty.
První aspekt spočívá v tom, o čem jsme podvědomě přesvědčeni, že si zasloužíme, aby se k nám chovají druzí, ale jak se chováme sami k sobě!! Opět je zásadní si uvědomit právě taková přesvědčení, které nám opravdu nesvědčí (více v předchozím pojednání Jak jsou myšlenky ovlivňovány podvědomím?). V praxi to znamená hlavně to, že se o sebe staráme stejně jako například o vlastní auto. Dáváme mu vhodné palivo, doplňujeme olej a pravidelně absolvujeme technickou kontrolu. Tělu tedy dáváme vhodnou stravu včetně pitného režimu, přidáváme doplňky stravy, dopřáváme mu pravidelný pohyb a občas si zajdeme i na pravidelnou prohlídku k lékaři. 😊
Druhý aspekt spočívá v tom, že víme/věříme, že naše tělo funguje dobře, má silnou imunity a schopnost rychlé regeneraci, což můžeme nazvat placebo efektem.
Placebo efekt znamená to, že pokud pacient věří, že mu podaná látka pomůže, jeho stav se v souvislosti s tím opravdu zlepší. Souvisí to s vyplavováním endorfinů v mozku, které mají pozitivní efekt při uzdravování. Existují i případy, kdy propustili pacienta z nemocnice domů z důvodu, že mu již nemohli pomoci, nicméně rodina to dědečkovi nesdělila a ten ze své víry, že už je zase doma, protože se uzdravil, se opravdu uzdravil. 🤩
POZOR ale na nocebo efekt, o kterém se téměř nemluví. Jedná se o naprosto stejný princip, jen s opačným účinkem. Pokud vám tedy lékař řekne, že byste mohli mít už do konce života určité trvalé následky a vy tomu „uvěříte“, přesně to se také stane. Stejně tak, jako když si lidé čtou příbalové informace léků a hledají nežádoucí účinky, ve většině případů se u nich objeví, což je v tomto případě určitá forma autosugesce.
O placeno a nocebo efektu informuje a píše ve svých knihách Bruce Liptona na FB profilu Jana Vojáčka najdete video, ve kterém Bruce Lipton vysvětluje rozdíl (www.facebook.com/watch/?v=966312096892348).