POZOROVÁNÍ MYŠLENEK – uvědomění si jejich „nekontrolovaného pohybu“
Pokud se naučíte pozorovat svoje myšlenky a uvědomíte si jak nekontrolovaně přicházejí a odcházejí, skáčou jedna přes druhou, bude pro Vás jednodušší je ztišit a tím zvýšit svou všímavost/citlivost. Začnete tak vnímat i to, co se děje ve vašem těle, jaké v něm jsou pocity a odkud přicházejí. Zároveň budete o krok blíže tomu, abyste si mohli začít vytvářet svojí vlastní realitu.
„Náš mozek vyprodukuje sedmdesát tisíc myšlenkových sekvencí za den, a ‚pouze‘ tisíc z nich je v našem vědomí. Zbývající myšlenky probíhají v podvědomí, ve kterém jsou uloženy všechny prožitky z minulosti.“ *
Trénink pozorování myšlenek je velmi důležitý když chcete začít vnímat více to, co se děje právě tady a teď, tedy pro přesun z tzv. podvědomé mysli (kde sídlí naše naučená/převzatá přesvědčení a programy) do té vědomé/tvořivé a začít si tvořit právě to, co si přejeme.
Řiďte se následujícími instrukcemi, pro začátek stačí i na 1 minutu, poté je určitě lepší dobu prodlužovat na co nejdéle. I tak si určitě všimnete toho, co se ve Vaší hlavě děje. 🙂
Začněte tím, že se pohodlně usadíte a začnete pozorovat běh svých myšlenek. Staňte se pozorovatelem, uvědomte si kolik myšlenek v hlavě máte a co dělají.
Nejdříve vás budou napadat myšlenky velmi překotně a vy nedokážete udržet svou koncentraci na pouhé pozorování, ale tento proud se brzy zklidní (může trvat i pár cvičení) a myšlenky budou přicházet jednotlivě – jako by z dálky. Nejpravděpodobněji vás začnou napadat myšlenky na denní záležitosti a na starosti, které právě máte. Snažte se být pouze tichým pozorovatelem, který sleduje jejich běh. Nevzdávejte se, pokud vám cvičení hned nepůjde. Zvládnutí takového cvičení může trvat někdy i dny nebo celé týdny.
Během cvičení byste neměli linii myšlenek ztratit a začít se v nich topit sami – pokuste si pamatovat chod myšlenek a pozorně je sledujte. Pokud budete unavení, cvičení přerušte. Pokračujte znovu, až se budete cítit lépe a únavu se bude dařit lépe přemáhat. Můžete si pomáhat nějakou technikou vhodnou pro osvěžení – většinou několik hlubokých nádechů a výdechů před začátkem cvičení stačí.
Trénink je nejlepší provádět jednou ráno a jednou večer po dobu jednoho týdne. Každý den si přidávejte jednu minutu, po kterou budete cvičení provádět. Měli byste dosáhnout alespoň deseti minut, během kterých od pozorování toku myšlenek neodbočíte. Pokud vám nebude pro toto cvičení stačit týden, klidně si jej prodlužte, ale měli byste dosáhnout těchto výsledků.