PROČ A JAK SE MÍT RÁD/A

Můžete si říct: „Co je tohle za otázku“? Když se nad tím ale znovu zamyslíte, jak moc se máte rádi a můžete o sobě dokonce říct, že sebe sami milujete?

Spousta lidí odpoví stylem jako „A proč bych se neměl/a rád/a“ nebo „Tak to je jasné“ nebo „Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel/a“. Je ale velmi důležité až zásadní pro vás život a pro to, co se v něm děje, see mít opravdu ze srdce rád/a.

A proč vlastně?

Když se máte doopravdy rád/a, pak…

…nehledáte lásku u druhých, tzn. že neděláte to, co si druzí přejí (nebo co si myslíte, že si přejí) a nechováte se tak, jak si druzí přejí (nebo si myslíte, že si přejí) jen proto, aby jste od nich získali uznání a trochu lásky. Dokážete si jí dát prostě sami a hlavně chápete, že opravdu není možné se zavděčit všem a tohle je jen cesta sebezapírání a možná i nakonec ztracení sebe sama a svého smyslu života.

…chcete od druhých, aby ve Vás věřili a oceňovali Vás například v kolektivech jako je zaměstnání, sportovní kluby, zájmové nebo jiné? Snažíte se v něčem vynikat jenom proto, aby jste se dočkali kýžené chvály? Člověk, který se má rád a tedy si zákonitě věří, žádnou pochvalu od ostatních nepotřebuje, dokáže se pochválit sám. Zkuste to někdy 🙂

…když nemáte rádi sami sebe, jak můžete po někom chtít, aby vám dával lásku, kterou si sami nedokážete dát? Často si hledáme partnery, od kterých čekáme neustále ujišťování o tom, jak nás milují a jak jsme pro ně důležití a když tohle neslýcháme dost často, začneme být s partnerem nespokojení. A proč? Protože Vám prostě nemůže říkat každých 5 minut, jak Vás miluje, oceňuje, jak jste pro něj důležití apod.. Pokud sami sebe dostatečně uznáváte a máte rádi/milujete se, tohle od nikoho slyšet nepotřebujete.

….což samozřejmě neznamená, že to člověka nepotěší, když to od druhého jednou za čas uslyší 🙂

 

Pečujte o sebe, věnujte si čas, pozornost, odměňujte se, dělejte si radost. Na vyšší úrovni se dá říct, že v případě, kdy se cítíte opravdu spokojení a šťastní sami se sebou, tuhle náladu, vibraci nebo jakkoliv to chcete nazvat, šíříte i dál okolo sebe. A co je lepšího než být v kruhu spokojených a šťastných lidí? 🙂

Možná si říkáte: „Jak to ale mám udělat? Jak se mám dostat do stavu, kdy se mám rád/a a sám/sama sebe oceňuji“? Zamyslete se nad vším dobrým, co jste kdy udělali, co umíte, v čem jste opravdu dobří a komu jste tím pomohli a komu jste tedy byli prospěšní a užiteční? Tohle je první krok si uvědomit, že i Vy máte nějaký smysl života a ostatní Vás potřebují.

Existuje spousta dalších důvodů proč se mít opravdu rád/ráda. Zkuste vyslovit před zrcadlem „mám Tě rád/a“, zkuste to říct svému příteli, kolegovi nebo partnerovi a možná v jeho očích stoupnete a i on Vás začne mít rád víc než předtím. Ten, kdo se má dostatečně rád si i dostatečně věří, nebojí se a jde si za svým cílem/cíli i ve chvíli, kdy mu ostatní nevěří, možná se mu i vysmívají. Nakonec ale všichni pochopí, že pokud si člověk opravdu dostatečně věří a věří, že je možné dosáhnout svého cíle, jednoho dne se tak stane.. Více o tom, jak si splnit své sny a přání najdete v mém článku JAK SI SPRÁVNĚ PŘÁT neboli proč a jak se vaše přání (ne)plní.

Na jaké překážky můžete narazit?

Možná Vám rodiče, učitelé nebo bývalí známí říkali, že za nic nestojíte, že Vás nikdo nemůže mít přece vůbec rád, když se takhle chováte. Mysleli tím to, že jste pouze byli sami sebou a oni Vás chtěli tzv. předělat k obrazu svému? Možná jste tomu sami uvěřili, ale nikdy není pozdě své podvědomé přesvědčení změnit. S tím Vám mohu pomoci pomocí práce s podvědomím, kterou nabízím v rámci svých sezení společně s možností stanovení si cesty tvořenou postupnými kroky k větší sebelásce. Společně najdeme způsob, kdy si opět začnete věřit a mít rád/a sám/sama sebe. 🙂

A co to vlastně znamená? Jakým způsobem se k sobě začít chovat? 

  1. Přestat se obviňovat– jednáme-li v souladu sami se sebou (se svojí duší, se svým svědomím), děláme vždy jen to nejlepší, co umíme.
  2. Přestat se strašit– mít černé myšlenky, negativní představy, fantazírovat, co vše se může stát. Místo toho důvěřovat sobě a taky tam nahoru.
  3. Netrestat se za chyby– žádný učený z nebe nespadl – chyby brát jako cenné ponaučení a příležitost k rozvoji.
  4. Být k sobě pozorný– projevovat si něhu, laskavost, trpělivost a péči.
  5. Relaxovat, odpočívat, meditovat– dopřát oddech nejen svému tělu, ale i své mysli.
  6. Chválit se– nečekat na pochvalu od okolí, ale umět se pochválit.
  7. Podporovat přesvědčení, že si zasloužíte jen to nejlepší.
  8. Respektovat a pracovat se svými negativnímí stránkami– pořád jste to vy  – mít se rád/ráda se vším, co k vám patří.
  9. Nezapomínat na humor– umět si udělat legraci i ze sebe je velmi ulevující.
  10. Pečovat o své tělo– je to dům, chrám, ve kterém nyní bydlíte a jistě se tam chcete mít báječně.
  11. Vážit si sám sebe – uznávat jedinečnost souhrnu svých osobních vlastností, talentů a schopností.
  12. Jednat s jinými lidmi jako rovný s rovným – tedy hlavně bez pocitu méněcennosti, studu a viny.
  13. Hájit své zájmy – jsou stejně důležité jako zájmy ostatních a pro Vás ty nejdůležitější.
  14. Uspokojovat svoje potřeby – ano, i Vy máte své potřeby. Poznejte je a dopřejte si to, co si zasloužíte a co Vás udělá spokojenými.
  15. Dovolit sám sobě žít pro potěšení – to by měla být samozřejmá věc pro každého, kdo se má opravdu rád a kdo si sebe opravdu cení.

….a další a další, fantazie se meze nekladou, tak překvapte sami sebe 🙂